onsdag7 juni

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Marknadsföring

Blomsterlandet skyltar om: ”Man kan se det som att vi föryngringsbeskär”

Publicerad: 26 april 2021, 09:59

Blomsterlandet skyltar om – och lanserar en ny logotyp. Den nya citybutiken i Hornstull i Stockholm var först ut med att få den.

Ämnen i artikeln:

BlomsterlandetHeminredningVarumärken

Daniel Norman

daniel.norman@bonniernews.se


Läs mer: Blomsterlandet gör ny citysatsning – och öppnar sin mest digitala butik

Blomsterlandet har funnits i Sverige sedan 1989. När kedjan nu gör omtag med en ny marknadsplan passar den också på att uppdatera sin logotyp.

– Då och då behöver verksamheter anpassa sig till nya tider. Man kan se det som att vi föryngringsbeskär vår design och anpassar den till dagens kanaler och förutsättningar, säger marknadschef Stephan Andersson.

Tanken är den nya logotypen ska fungera i fler kanaler som ett led i att nå ut till fler kunder.

– Blomsterlandet ska vara relevant för både en äldre och yngre målgrupp, och i det ingår att synas i digitala och rörliga kanaler. Det innebär att det ställs nya krav på logotypen för att den ska fungera även i de sammanhangen, säger Stephan Andersson.

Den gula färgen levern kvar, men i förändrad form.

– Designen är framtagen för att både förvalta vårt arv och för att förmedla vårt fokus på ett sprudlande och frodigt växtrike, säger marknadschef Stephan Andersson.

Förra veckan öppnade Blomsterlandet en ny citybutik i Hornstull i Stockholm. Där var det premiär för den nya logotypen.

– Efter den officiella lanseringen där kommer vi löpande att uppdatera logotypen i våra övriga butiker och kanaler.

Läs mer: Blomsterlandet blomstrar: ”Under första kvartalet hade vi en rejäl tillväxt”

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på detaljhandeln

Välj nyhetsbrev