söndag4 juni

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Guide

Experttips – så får du raketfart på innovationsarbetet: ”Många ser hinder i stället för möjligheter”

Publicerad: 18 maj 2022, 07:06

Ulrika Bernhoff, vice vd på HUI

Det bubblar av innovation och nytänk inom handeln där startup-bolag är duktiga på att anamma nya fenomen. Men även traditionella bolag har mycket att vinna på att börja laborera med innovationsprojekt, enligt Ulrika Bernhoff, vice vd på HUI och specialist på innovationsfrågor. Här berättar hon om:
✓ Hur traditionella jättar kan jobba som startups.
✓ Möjligheterna och hoten med Q-commerce och DTC.
✓ Hur du bör förhålla dig till Metaverse.
✓ Innovation kräver mer än teknik: ”Många är fast i strukturer.”

Ämnen i artikeln:

MarknadsplatsMarket InsightsHUIObemannade butikerinnovationer

HP


Innovationstakten inom handeln har kanske aldrig varit så hög. Enligt Ulrika Bernhoff är teknikskiftet inne i ett nytt skede där tunga techbolag talar om hur tekniken kan användas för att

Vill du läsa vidare?

Starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Överblick, fördjupning och snabb uppdatering om detaljhandeln
Nyhetsbrev som ger dig full koll på alla branschnyheter

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 3 195 kr ex. moms (ord. pris 3 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på detaljhandeln

Välj nyhetsbrev