Fler returer att vänta när e-handeln exploderar: ”Oerfarna konsumenter”
Coronakrisen har utlöst en e-handelsexplosion i Sverige. Den logiska följden är fler returer. ”Vi har en stor del nya och oerfarna e-handelskonsumenter”, säger e-handelsexperten Patrik Müller.
Fler svenskar än någonsin handlade på nätet under april. Enligt e-barometern växte den digitala handeln med 44 procent under månaden.
Samtidigt har en rad retailers och e-tailers rapporterat rekordökningar i sina nätbutiker.
Med stora ökningar på kort tid kommer också fler returer. Det menar Patrik Müller, e-handelsexpert på Nets.
– Det känner de flesta nätbutiker igen från till exempel Black Friday. Vi har också en stor del nya och oerfarna e-handelskonsumenter som nu i sin isolering gör sina första köp på nätet som annars hade skett i fysiskt butik där returer är en normal del i köpprocessen för många kunder. Det beteendet tar de med till nätet och de söker sig troligen till butiker som erbjuder fria returer, säger han.
Läs våra kommentarsregler