Dokument: Hyresrabatten eldar på bråket mellan handel och fastighetsägare
Coronakrisen tär på handeln. Enligt Svensk Handels senaste snabbenkät bland medlemsföretag är osäkerheten för den fortsatta utvecklingen stor. Nära hälften av företagen inom sällanköpsvaruhandeln svarar att de tappat minst 40 procent av omsättningen. För var femte sällanköpsvaruhandlare handlar det om tapp om minst 60 procent. Situationen gör att hyresavierna blir tunga för de allra flesta handlare, där hyra är den stora utgiften jämte personalkostnader.
– Likviditetssituationen är kolsvart. Man klarar inte ett tapp på 60 procent av intäkterna, säger Peter Blomquist, vd för skokedjan Scorett med 88 butiker i landet.
En av Scoretts butiker ligger i Farsta centrum. Här har 30 företagare med hjälp av jurist vänt sig till fastighetsägaren Atrium Ljungberg för att få till hyreslättnader. Scorett finns inte med bland dessa, men Peter Blomquist håller med om att hyrorna är en fråga som måste lösas.
– Hyrorna måste sänkas. Annars blir det tomt på sällanköpshandel, säger han.
Regeringen har avsatt fem miljarder kronor till tillfälliga hyressänkningar som bland annat ska komma sällanköpsvaruhandeln till del. Ett stöd som bygger på att staten tar halva kostnaden och fastighetsägaren den andra för hyresreduceringar upp till 50 procent.
Stödet har godkänts av EU och kan börja användas.