Busfrö-bossens plan: Expandera – och öppna second hand-varuhus
Med tio butiker på lika många år har utvecklingen gått rasande fort för succékedjan Busfrö. Nu gasar grundaren och vd:n Stina Qubti etableringstakten och utvecklar samtidigt konceptet. ”Jag ser ett varuhus av second hand framför mig.”
Tio år har gått sedan Västerviksbon Stina Qubti sjösatte sin dröm om en butik som sålde begagnade kläder och prylar för barn.
– Jag saknade själv den typen av butik när mina barn var små och som jag sett i bland annat New York. En second hand-butik med kvalitetskläder och babyprylar som skulle bidra till ett hållbarare samhälle samtidigt som det möjliggör för barnfamiljer att komma över den där första utrustningen som är så dyr, till ett bättre pris.
Den första butiken öppnades i Västervik och följdes snart av butiker runt om i Småland och Östergötland.
Läs våra kommentarsregler