Här stänger H&M-kedjorna sina butiker: ”Lönsamheten har inte varit bra nog”
Klädkedjorna Monki och Weekday, som ingår i HM-koncernen, har valt att inte förlänga sina hyresavtal med Balticgruppen. Det innebär att de stänger sina centrala butiker i Utopia i Umeå. Det skriver nöjes- och livsstilssajten Umeå X.
Annons:
– Det är alltid tråkigt när en hyresgäst väljer att flytta men vi har förståelse då lönsamheten i butikerna inte varit bra nog, säger Mona Lidén, centrumledare vid gallerian Utopia i centrala Umeå, till Umeå X.
Hon berättar att Balticgruppen fört dialog med de berörda hyresgästerna under en längre tid, men att de inte lyckats hittat en gemensam väg framåt.
– Det är alltid en omsättning av hyresgäster på en handelsplats av Utopias storlek och på grund av covid-19 har detaljhandeln det extremt tufft i hela Sverige, säger hon i intervjun.
Enligt Annika Jardin, kommunikationsansvarig för Monki, stängs butiken 10 januari 2021. Bedömningen är att lokalen i Umeå ”inte är ultimat för den framtida verksamheten”.
Läs våra kommentarsregler