onsdag7 juni

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Logistik

Foodoras robot är redo att leverera – se film med Doora ute på uppdrag

Publicerad: 19 april 2021, 13:22

Foto: Helen Preutz

Pilottestet med budroboten Doora har rullat in i fas 2 där den självkörande roboten börjar hantera skarpa order. Enligt John Denbratt, logistikchef på Q-handelsbolaget Foodora finns det en stor potential för självkörande robotar som ett komplement till den existerande budflottan.

Ämnen i artikeln:

FoodoraLeveranser

HP


Med ljudlös elegans kommer hon rullande och avslutar med en piruett innan hon stannar framför den lilla skaran som samlats på Birger Jarlsgatan. Intresset för roboten Doora har varit stort

Vill du läsa vidare?

Starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Överblick, fördjupning och snabb uppdatering om detaljhandeln
Nyhetsbrev som ger dig full koll på alla branschnyheter

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 3 195 kr ex. moms (ord. pris 3 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på detaljhandeln

Välj nyhetsbrev