Få hela storyn
Starta din prenumeration
Logistik
Publicerad: 27 september 2021, 08:09
Kronans Apotek får separat e-handelslager.
Ägaren Oriola investerar i ett nytt e-handelslager för Kronans Apotek. ”Vår e-handel växte med 85% år 2020 och planen är att fortsätta snabb expansion”, säger Oriolas vd Elisa Markula.
Ämnen i artikeln:
Kronans ApotekOriola investerar i ett nytt e-handelslager för Kronans Apotek.
– Vår e-handel växte med 85% år 2020 och planen är att fortsätta snabb expansion. För att bli en av de bästa aktörerna inom e-handel, säger Elisa Markula, som även är interim-vd för Kronans Apotek.
I dag är lagerverksamheten en del av Oriolas distributionscenter i Enköping. Nu etableras ett separat e-handelslager på orten. Den totala ytan blir 15 000 kvadratmeter med möjlighet till utbyggnad.
– Investeringen kommer att göra det möjligt för oss att skapa ännu bättre flöden och processer för att öka lönsamheten i e-handeln och stödja dess fortsatta utveckling, kommenterar Elisa Markula.
Byggstart sker under hösten och det nya lagret väntas stå klart under andra halvan av 2022.
Ämnen i artikeln:
Kronans Apotek