måndag5 juni

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Köpcentrum

RNB byter vd för verksamheten vid NK: ”Ställs stora krav på ledarskapet”

Publicerad: 13 januari 2020, 12:23

Foto: Shutterstock

RNB byter vd för sin varuhusverksamhet på NK, Department & Stores. Lars Jungerth tar över Yvonne Magnussons jobb redan i morgon.

Ämnen i artikeln:

VaruhusRNBGalleriaLedarskap

Daniel Norman

daniel.norman@bonniernews.se


Lars Ljungerth är ny vd för Department & Stores från och med i morgon.

Läs mer: Yvonne Magnusson behöver ingen startsträcka – ska leda RNB:s varuhusverksamhet

Yvonne Magnusson får sluta som vd för Department & Stores. Redan i morgon ersätts hon av Lars Jungerth.

– Det ställs stora krav på ledarskapet i det nu mer självständiga Departments & Stores. Vi stärker i och med rekryteringen förutsättningarna för genomförandet av de pågående förändringsarbetena och även de som krävs för verksamheten framöver, säger Kristian Lustin i en kommentar.

Närmast kommer Lars Jungerth från jobbet som nordisk marknadschef för Canal Digital. Tidigare har han jobbat inom Expert och Venue Retail.

Den senare har även de verksamhet hos NK och genom det har han god förståelse affärsmodellen.

– Det pågående förändringsarbetet är komplext men med stor potential. Min erfarenhet inom en bredd av funktioner gör att jag kan arbeta på djupet med förändringar av affärsprocesserna. Detta skapar förutsättningar för fullföljande av det omfattande pågående förändringsarbetet och vidareutveckling av verksamheten, säger Lars Ljungerth själv i en kommentar.

Läs mer: RNB:s varuhusverksamhet får permanent vd – hon får förtroendet: ”Utmanande”

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på detaljhandeln

Välj nyhetsbrev