Köpcentrum
Köpcentrumägaren bötfäller butiker som dragit ned på öppettider
Publicerad: 7 september 2020, 07:30
Foto: Lars Welin
Flera butiker i köpcentrumet Allum i Partille har reducerat öppettiderna under coronakrisen. Nu bötfälls de för åtgärden av fastighetsägaren.
Under coronapandemin har flera butiker i köpcentrumet Allum i Partille dragit ned på öppettiderna.
Nu bötfälls de för åtgärden, rapporterar Göteborgs-Posten. Fastighetsägaren Steen & Ström anser att de brutit mot hyresavtalet. Handlarna kan tvingas betala 5 000 kronor om dagen.
Inredningsbutiken Dimoda till exempel fick en räkning på 155 000 kronor för juli månad.
– Vi har gett upp. Personalen är varslad om uppsägning och vi kommer att stänga i Allum nu. Utförsäljningen börjar i morgon, lördag, säger vd:n och ägaren Andreas Karlsson.
Han konstaterar att det står i kontraktet att avvikelser från hyresavtalet innebär böter på 5 000 kronor per dag men säger samtidigt till tidningen att han är chockad över att Steen & Ström väljer att tillämpa det med tanke på förutsättningarna.
– Jag vet åtminstone tre andra butiker som fått en extra räkning från Steen & Ström, säger han.
Göteborgs-Posten har varit i kontakt med flera andra butiker i köpcentrumet som väntar sig liknande räkningar.
Market söker Steen & Ström för en kommentar.