Köpcentrum
Clas Ohlson ökar tempot – nu kan kunden hämta i butik efter en halvtimme
Publicerad: 14 oktober 2020, 05:43
Clas Ohlson ökar tempot. Nu ska den som beställer en vara online för att hämta den i butik kunna göra det redan efter 30 minuter.
– Jag är väldigt glad att vi nu förbättrar samspelet mellan vår e-handel och vårt butiksnät ytterligare med ännu snabbare leveranser, säger den kommersiella chefen Stine Trygg-Hauger.
Från och med i dag kan den som beställer en vara online för att sedan hämta den i butik göra det efter bara en halvtimme.
Tjänsten kommer att vara tillgänglig i alla Clas Ohlsons butiker i Sverige, Norge och Finland.
– Våra butiker är en viktig konkurrensfördel. Butikerna är en mötesplats där vi på ett mer personligt sätt får träffa våra kunder och förstå deras behov. Dessutom fungerar butikerna som logistikhubbar för vår onlineaffär och med 30 minuters leveranstid ökar vi bekvämligheten ytterligare, säger den digitala chefen Peder Apelgren