måndag29 maj

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Köpcentrum

Cdon-bossen är snart tillbaka på jobbet – efter att ha klivit av tillfälligt

Publicerad: 21 april 2021, 05:02

Kristoffer Väliharju klev tillfälligt av vd-posten för Cdon i början av mars på grund av sjukdom. Då flaggade bolaget för att han kunde bli borta i upp till sex månader. Nu är han redo att återgå i tjänst.

Ämnen i artikeln:

VaruhusVdCdonGalleria

Daniel Norman

daniel.norman@bonniernews.se


Läs mer: Cdon:s vd kliver av tillfälligt – förre Qliro-bossen tar hans plats under frånvaron

Det var 5 mars som Cdon meddelade att vd Kristoffer Väliharju tillfälligt kliver åt sina på grund av sjukdom.

Han hade under en tid haft problem med oregelbunden hjärtrytm, vilket påverkat hans fysiska förmåga. För att komma tillrätta med problemet genomgick han ett planerat ingrepp och behövde  återhämta sig från det, skrev bolag i ett pressmeddelande.

Som längst trodde bolaget det röra sig om en period på sex månader. I han frånvaro har Marcus Lindqvist, som tidigare var styrelseordförande, tagit över.

Nu meddelar Cdon att Kristoffer Väliharju är redo att återgå i tjänst igen från och med 1 maj.

Marcus Lindqvist kommer fortsatt att ha ett operativt engagemang i bolaget under en övergångsperiod.

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på detaljhandeln

Välj nyhetsbrev