Handelsområden
Stadiums besked – efter utspelet om hyreskontrakten: ”Vill ändra villkoren”
Publicerad: 5 april 2023, 12:05
Inte någon av de aktuella butikerna.
Foto: Jamin Pirnia
I förra veckan rapporterade Market om att Stadium säger upp alla sina hyreskontrakt för omförhandling när de löper ut. Nu ger Stadiums kontraktschef Johan Reberg besked om vad som gäller för Eskilstuna-butikerna.
Stadium är ett av företagen som drabbades hårt av de rejäla indexhöjningar av hyrorna för kommersiella lokaler som skedde i början av året.
LÄS OCKSÅ: Experten tror att fler kedjor hakar på – och dumpar kontrakten: ”En tydlig signal”
Och i förra veckan tog man till en rejäl protestaktion, när man sade upp samtliga av kedjans 140 hyreskontrakt.
Nu rapporterar Eskilstuna Kuriren om läget för butikerna i staden, den i Tuna Park och på Folkesta handelsplats.
– Alla kontrakt ska sägas upp, men man kan inte säga upp förrän när hyrestiden löper ut. En del är på ett år, en del på tre och fem, så de sägs upp efter hand, när de är uppsägningsbara, säger Stadiums kontraktschef Johan Reberg till tidningen.
Samtidigt lyfter han att det finns två former av uppsägning.
– Den ena är för avflytt, när man ska lämna lokalen. Den andra är för omförhandling, att man vill ha andra hyresvillkor än i de nuvarande avtalen.
Det är den senare av de två kontraktsformerna som är aktuell för Stadium i nuläget.
– Man skriver i uppsägningen vilka villkor man vill ändra på. Om inte hyresavtalen sägs upp förlängs de och det kan vara ett, tre eller fem år med samma villkor som i dag. Vi vill ändra villkoren och säger därför upp alla avtal för att omförhandla dem, uppger Johan Reberg till Eskilstuna Kuriren.
EK: Hur ser det ut för butikerna i Eskilstuna?
– I Eskilstuna löper hyresavtalen på några år till för båda butikerna, så de är inte aktuella att omförhandla just nu, inte i år i alla fall.
Han berättar även för tidningen om det missförstånd som uppstod i förra veckan, när Dagen industri var först med att rapportera om nyheten.
– Det blev ett väldigt pådrag, i rubriken trodde man att vi sa upp alla avtal i dag, men så är det ju inte riktigt. Vår ambition är inte att stänga butikerna, absolut inte. Men så som konjunkturen är i dag så måste vi anpassa hyresvillkoren efter marknadsläget, säger han.
LÄS OCKSÅ: 200 dagar kvar till premiären – men Motonet smygstartar online: ”Visa vad vi står för”