Få hela storyn
Starta din prenumeration
Etablering
Publicerad: 9 september 2020, 07:38
Sportvarumärket ICANIWILL gör en fysisk butikssatsning. På lördag är det premiär i Westfield Mall of Scandinavia i Solna. ” Vi ser ett stort värde av att finnas tillgängliga i egen butik”, säger vd Anders Wallstedt.
Ämnen i artikeln:
Sport och fritidPå lördag öppnar ICANIWILL sin första fysiska butik. Platsen är Westfield Mall of Scandinavia i Solna.
– Vi ser ett stort värde av att finnas tillgängliga i egen butik och träffa våra kunder direkt. Med ett bra läge i Westfield Mall of Scandinavia har vi möjlighet att fysiskt marknadsföra mot vår befintliga målgrupp, samtidigt som vi har möjlighet att nå nya målgrupper och kunder, säger Anders Wallstedt i en kommentar.
Det handlar emellertid inte om någon permanent etablering utan en pop up-butik. Planen är att den ska vara öppen året ut.
Sportvarumärket grundandes 2012 och säljer sina produkter genom den egna webbshopen.
– ICANIWILL kompletterar vårt nuvarande utbud, och vi ser mycket fram emot att erbjuda varumärkets allra första egna fysiska butikssatsning som ett led i att optimera shoppingupplevelsen och fortsätta överraska våra kunder, säger Sofia Rundström, centrumchef för Westfield Mall of Scandinavia.
Ämnen i artikeln:
Sport och fritid