Få hela storyn
Starta din prenumeration
Etablering
Publicerad: 29 april 2020, 07:28
Allt medan nyheterna om konkurser duggar tätt väljer JC, som överlevt sin, att gå mot strömmen. I morgon, torsdag, öppnar kedjan en ny butik i Tyresö Centrum.
Ämnen i artikeln:
KläderLäs mer: Så lever JC vidare: ”Tror att det finns en stor lojalitet till varumärket”
Butiken som är 400 kvadratmeter stor blir den första i raden av butiker som kedjan planerar att öppna.
Centrumchefen Helén Eijdercrona välkomnar kedjan som hon tror kommer att komplettera mixen av hyresgäster och tilltala den yngre målgruppen.
– Vi har många barn och ungdomar i kommunen, och med JC får vi ett utbud som kompletterar det befintliga på ett bra sätt, säger hon.
På grund av coronaläget blir öppningen i morgon en smygstart som kommer att följas upp med en "riktig" öppning i höst.
Tyresö Centrum håller öppet, men har förkortat sina öppettider till följd av coronapandemin.
– Eftersom vi är ett kommuncentrum och många arbetar hemifrån ser vi att våra kunder fortsätter göra sina inköp här i det lokala centrumet, vilket är positivt för både JC och våra övriga hyresgäster, säger Helén Eijdercrona.
Anrika jeanskedjan JC gick i konkurs i april i fjol. I juni samma år tog vd:n och tidigare delägaren Iliya Meric tar över återstoden av kedjan – varumärket, butiken i Kungens Kurva i Huddinge och ett större varulager.
Läs mer: Omstridde JC-ägaren ger inte upp – öppnar två butiker med nytt koncept
Ämnen i artikeln:
Kläder