Cityhandel
Stadium håller stängt i en vecka – flyttar till nytt: ”Hoppas kunna ta igen det”
Publicerad: 16 september 2022, 06:08
OBS! Genrebildsom inte föreställer den aktuella butiken.
Foto: Daniel Norman
På söndag stänger Stadium i centrala Västerås. Nästa fredag öppnar kedjan i stället i grannlokalen. ”Vi får en bättre yta”, säger butikschefen Magnus Bohlin.
Ämnen i artikeln:
StadiumStadium byter läge i centrala Västerås. På söndag stänger butiken på nuvarande plats på Vasagatan för att på fredag öppna i grannlokalerna, de där Åhléns tidigare höll till. Det rapporterar Vestmanlands Läns Tidning.
Magnus Bohlin berättar för tidningen att lokalerna är ungefär lika stora till ytan sett.
– Fördelen är att det är lättare att driva butiken i enplan. Vi får en bättre yta, en bredare, och vi får tillgång till vårt senaste butikskoncept. Så det kommer inte att se likadant ut men konceptet kommer att synas bättre.
LÄS OCKSÅ: Sportjättens miljardplan – siktar på 200 butiker: ”Vill växa varje år”
Just nu pågår utförsäljning i nuvarande lokaler. Ordinarie sortiment har redan flyttats över till de nya.
Trots att Stadium håller stängt i nästan en vecka hoppas butiken inte tappa mycket i försäljning.
– Det blir spännande att se, men så lite som möjligt hoppas vi. Vi tappar lite i försäljning nu, men hoppas kunna ta igen det när vi öppnar i de nya lokalerna med friska erbjudanden, säger Magnus Bohlin.
LÄS OCKSÅ: Tungt kvartal och nattsvart juni för sporthandeln – men Stadium ser ljuspunkt: ”Rejäla ökningar”