Lagar och regler
En månad efter razzian – 18 är nu misstänkta: "Det hittills allvarligaste fallet av insiderbrott i Sverige”
Publicerad: 22 april 2022, 09:43
Av de 18 som är misstänkta för brott har samtliga någon slags koppling till Ica, enligt åklagaren Jonas Myrdal vid Ekobrottsmyndigheten.
Fler personer med Ica-kopplingar misstänks för brott i insiderhärvan, samtidigt som de två Ica-topparna har omhäktats. Utredningen beskrivs nu som ett av de största insidermålen i svensk rättshistoria.
Listan över personer som delgivits misstanke i den pågående insiderutredningen rörande Icas avnotering från Stockholmsbörsen har vuxit sig större.
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 3 195 kr ex. moms (ord. pris 3 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.