söndag4 juni

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Arbetsliv

Avtalsförhandlingarna har strandat – nu varslar Handels om strejk

Publicerad: 4 november 2020, 08:22

Parterna har inte lyckats komma överens om ett nytt avtal för handelsanställda. Nu varslar Handels om strejk.

Ämnen i artikeln:

Svensk HandelAvtalsrörelse

Daniel Norman

daniel.norman@bonniernews.se


Läs mer: Svensk Handels tuffa kontring: Handels sätter jobben på spel

Har inte parterna kommit överens om ett nytt avtal för anställda i privata butiker, lager och e-handel innan 13 november så går Handels ut i strejk.

Varslet omfattar drygt 5 000 anställda på privata butiker och lager runt om i landet.

Handels anser att motparten, Svensk Handel, inte vill gå med på löneökningar i paritet med andra branscher.

– Nu varslar vi om strejk för jämställdheten. Den här striden tar vi för att alla som jobbar inom handeln ska få samma löneökningar som anställda i andra branscher. Även de med lägst lön. Det handlar om rättvisa och lika villkor. Det handlar om att man ska kunna leva på sin lön och få ersättning för det jobb man utför. Även i en pandemi, säger Handels ordförande Linda Palmetzhofer.

Handels anser inte heller att Svensk Handel varit tillmötesgående angående kravet på tryggare anställningar.

– Många anställda sliter med otrygga anställningar, har sällan heltid och har därför svårare att planera sin vardag eller försörja sin familj. De har ställt upp under pandemin och gjort allt för sina arbetsgivare. Att de inte skulle kunna få samma löneökningar som andra grupper på arbetsmarknaden är helt otänkbart, säger Linda Palmetzhofer.

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på detaljhandeln

Välj nyhetsbrev