Analys
Katarina Graffman: Det är kristider – och de kan leda till något gott
Det är först när vi påverkas i vår vardag som vi konsumenter förändrar våra beteenden. Därför kanske krisen inte bara är av ondo – utan kan leda till en varaktig, hållbar beteendeförändring.
Publicerad: 25 november 2022, 08:58
Det här är opinionsmaterial
Åsikterna som uttrycks här står skribenten/skribenterna för.
Katarina Graffman är doktor i antropologi, föreläsare, författare och fristånde kolumnist på Market.se.
Foto: Andreas Dyrberg Skog
Jag tillbringar helgen hos mina föräldrar. ”Släck lampan då du lämnar rummet”, säger min mamma. Något hon sagt till mig tusentals gånger under min uppväxt. Jag har hört det så
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 3 195 kr ex. moms (ord. pris 3 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.
Katarina Graffman