Retail Awards
Webhallen låter medlemmarna vinna poäng i en fiktiv spelvärld
Publicerad: 27 januari 2020, 08:39
INFÖR RETAIL AWARDS 2020 – ÅRETS LOJALITETSPROGRAM. Årets lojalitetsprogram betonar vikten av att engagera sina kunder. Ett exempel är Webhallens gamifierade kundklubb där medlemmen blir en avatar som levlar upp och samlar poäng. ”Vi har lyckats bygga en stark lojalitet, som inte baseras på köp, pris och rabatter”, säger marknadschefen Fredrik Lindblad och pekar på en hög andel aktiva medlemmar.
Klassiska lojalitetsprogram bygger på köp, rabatter och medlemspriser.
– Det har vi också, men grunden är att vi byggt en annan lojalitet. Grundstommen är gamification, säger Fredrik Lindblad och förklarar att så har kundklubben sett ut sedan starten och passar Webhallen, som är aktivt inom gaming och elektronik.
Inga funderingar finns på att förändra medlemsprogrammets utgångspunkt, även om en utveckling sker hela tiden.
I kundklubben blir medlemmen en avatar, som startar på en grundnivå. Genom olika utmaningar, achievements, som hela tiden blir fler, kan medlemmen jobba sig upp genom 25 nivåer, levels, och samla poäng, XP.
Utmaningarna kan handla om spelutmaningar eller till exempel att besöka en fysisk butik och hämta ut en beställning. Genom att vara en aktiv medlem och samla achievements, handla och hjälpa andra kunder genom recensioner och att svara på frågor, kan medlemmen levla upp och nå fördelar, som bättre priser, billigare frakt och förtur på erbjudanden.
– Din XP levereras grafiskt i din profil. Folk tycker att det är roligt att vara medlem i vårt program, många jobbar aktivt med sin profil, sin avatar, med säsongsbetonade kläder. Och via supply drops kan din avatar kanske få en kungakrona. Det är ett sätt att leka lite och personifiera vem du är i Webhallens medlemssystem. Det händer saker här hela tiden och vi ser en vilja att vara aktiv, interagera med oss och andra medlemmar.
Fredrik Lindblad poängterar att det inte bara är de mest spelfrälsta som blir medlemmar i lojalitetsklubben.
– Någon typ av spelande finns i allas närvaro. Webhallens typkund är inte en jätteung gamer.
Av de 600 000 medlemmarna finns en spridning mellan män och kvinnor samt mellan olika åldrar, enligt Webhallen.
– Vi har en hög andel som är aktiva inom en tolvmånadersperiod, och många är inne i sin profil och gör något på månadsbasis, säger Fredrik Lindblad.
Han ser att medlemmarna i klubben verkligen gillar Webhallen och på så sätt byggs en lojalitet upp.
Läs mer: ”Utrusta hållbarhetschefen med rött kort och extra mandat”
Läs mer: Hon tar ton för modigt ledarskap: ”Medarbetaren ska skina starkare än jag”
Läs mer: Danska nytillskottet siktar på den svenska modetronen: ”Satsar på bra service”
Läs mer: Omni på riktigt: ”Företaget måste ge samma upplevelse – oavsett kanal”
Läs mer: Pär Svärdson: ”Vi kommer att hitta sätt att göra leveransen miljövänlig”
Läs mer: Prisade bokkedjans fokus: Locka till läsning oavsett kanal och format
Läs mer: Arbetssökande dikterar villkoren: ”Visa att ni är med i matchen”
Läs mer: Tillväxtraketen Desenio gör succé med glokal anpassning
Läs mer: Prisade butikssäljaren: ”Öppnades nya karriärmöjligheter för mig”
Läs mer: Uppstickarna snuvar den etablerade handeln på miljarder: ”The winner takes it all”
Läs mer: Sara Rosengren: ”Den fysiska butiken kan vara den viktigaste marknadsföringen”
Marie Hillblom
Nominera till Årets lojalitetsprogram
För att bli finalist krävs att företaget på ett unikt sätt engagerar olika typer
av kundsegment med hjälp av relevanta kunddata och
kundinsikter och visar att kundklubben skapar verkliga
mervärden i form av merförsäljning och fler nöjda och
lojala kunder i olika kanaler.
Läs mer om kriterierna och anmäl ditt bidrag på
www.retailawards.se
Sista anmälningsdag är 31 januari.