onsdag7 juni

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Nyheter

Uppgifter: Bauhaus hotar med att dra sig ur etablering – efter nej till hög skylt

Publicerad: 17 februari 2021, 15:04

Foto: Jamin Pirnia

Bauhaus får nej till att sätta upp en 35 meter hög skylt vid det planerade byggvaruhuset i Växjö. Enligt Smålandsposten har kedjan nu hotat att dra sig ur etableringen.

Ämnen i artikeln:

BauhausBygg

Daniel Norman

daniel.norman@bonniernews.se


Bauhaus har fått bygglov för ett 13 000 kvadratmeter stort varuhus på Norremarksområdet i Växjö.

Däremot får kedjan nej till att sätta upp en 35 meter hög skylt i anslutning till det.

– Bauhaus är inte det första företaget som har ansökt om att ha högre skyltar än den höjd vi har bestämt. Till de andra har vi också sagt nej och då har de fått sänka sina skyltar, säger byggnadsnämndens ordförande Rickard Karlsson (L) till Smålandsposten.

Nämnden anser inte att en så stor skylt passar in i stads- och landskapsbilden. Växjö kommer har valt att sätta gränsen vid en maxhöjd på 28 meter.

– Vi har haft en policy i kommunen när det gäller pyloner med sådana här företagsnamn. Det är ganska många som vill ha sådana och då har vi valt att hålla en viss höjd som vi tycker är lämplig så att de inte sticker upp för mycket, säger Rickard Karlsson.

Enligt uppgifter till Smålandsposten ska Bauhaus hotat med att dra sig ur etableringen som en följd.

Rickard Karlsson säger till tidningen att han fått liknande uppgifter.

– APP säger till oss att Bauhaus har sagt det. Det är som sagt andra företag som velat ha sin skylt högre upp och de har ändå etablerat sig här. Jag har svårt att tänka mig att de skulle få färre kunder för att de ha en skylt som är några meter lägre, säger Rickard Karlsson.

Tidningen har varit i kontakt med Bauhaus som valt att inte kommentera uppgifterna.

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på detaljhandeln

Välj nyhetsbrev