Nyheter
Här skyltar Johnells om – till Thernlunds: ”Inte haft möjlighet till den nystart som vi hade önskat”
Publicerad: 10 september 2021, 07:28
Johnells skyltar om till Thernlunds i Vällingby centrum.
Foto: Daniel Norman
Johnells skyltar om till Thernlunds i Vällingby centrum. I slutet av september är det nypremiär för butiken.
LÄS MER: Från konkurskaos till tillväxt – medan resten av klädhandeln krisar
– Johnells har drivit multibrand i den 1 000 kvadratmeter stora lokalen, nu växlar vi om till Thernlunds och ser fram emot att fler i handelsområdet hittar hit, säger vd Janne Thorstensson.
Han driver flera Johnells-butiker i Stockholmstrakten och köpte även upp konkursboet efter Thernlund och har gett kedjan en nystart.
Butiken ligger i de lokaler i K5 i Vällingby centrum där Best of brands tidigare hade butik.
– Vi öppnade Johnells 23 mars 2020 på pricken dagen då coronan slog till, vilket har inneburit att vi inte kunnat kommunicera ordentligt eller haft möjlighet till den nystart som vi hade önskat, säger Janne Thorstensson och fortsätter:
– Utifrån förvärvet av Thernlunds och att det tidigare funnits en butik i närheten, i Bromma blocks, samt att vi finns i Mall of Scandinavia och i Kista Centrum så känns det naturligt att växa med detta koncept både med fysiska butiker och på vår webb i denna del av Stockholm, säger Janne Thorstensson.
Med satsningen hoppas han att de ska fånga upp kunder i närområdet samt från Bromma, Hässelby, Spånga och Ekerö.
Trots skyltbyten kommer mycket att vara sig likt i butiken, både sortiment och personal är i stort sett detsamma.
– Den stora skillnaden är att vi framför allt kommer kunna presentera nya digitala lösningar och ett fortsatt arbete att attrahera nya kunder genom mer investering i marknaden och verkligen ta hand om det ökade besöksantalet vi redan ser i våra butiker, säger Janne Thorstensson.
LÄS MER: Här tar Thernlunds nästa steg i sin comeback: ”En bra marknad för oss”