måndag29 maj

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Market Awards

Segervrålet – Arken Zoo på förstaplats: ”En extrem boom”

Publicerad: 19 oktober 2022, 19:39

Arken Zoo firar segern.

Foto: Pax Engström Nyström

Arken Zoo är årets vinnare i kategorin Sport och fritid, framför Stadium och Naturkompaniet. ”Har varit en extrem boom för oss”, säger marknadschefen Sarah Ekvall.

Ämnen i artikeln:

Market AwardsArken ZooStadiumNaturkompanietSport och fritid

Isidor Beslic

isidor.beslic@bonniernews.se


Inom kategorin Sport och fritid drar Arken Zoo vinstlotten under årets Market Awards. Juryn pekar på offensiva driften och förmågan att finna nya möjligheter i sin motivering till utdelandet.

– Otroligt härligt. Och kul att få vinna över Naturkompaniet. Det är inte sant, säger Sverigechefen Daniel Petterson med glimten i ögat.

Han fortsätter:

– Vi har under de senaste åren sett en positiv utveckling.  För fyra-fem år sedan började vi jobba med vårt erbjudande och våra koncept, och varit uthålliga som bara den med det.

Sarah Ekvall, marknadschef, fyller i: 

– Djurintresset fick ett rejält uppsving under pandemin och det har inneburit en extrem boom, säger hon. 

Juryn motiverar:

”Årets vinnare är ett av detaljhandelns mest offensiva företag, som ständigt lyckas nosa upp nya möjligheter och utöka sitt revir. Vår vinnare får högt betyg av kunderna, som knyts närmare varumärket genom satsningar på bland annat rådgivning och servicetjänster. Under pandemins hundår stärktes kedjan rejält, den vässade klorna och visade framtassarna. Ja, ni fattar.”

Market Awards

• Market Awards delas ut till de främsta företagen i de tio största branscherna i detaljhandeln.

• Fem områden granskas i detalj: Försäljnings- och resultattillväxt samt andra ekonomiska nyckeltal, kundnöjdhet, varumärkesstyrka och marknadsposition, innovationsförmåga och hållbarhetsarbete.

• Bolagsdata samlas in från Xtreme Insights och Better Business World Wide.

• Juryn består av:

Fredrik Lange, docent, avdelningen för marknad och strategi, Center of Retailing, Handelshögskolan i Stockholm.

Per Davidson, vd, Xtreme Insights.

Fredrik Siljelöf, analyschef Xtreme Insights.

Lina Schölin, vd Better Business World Wide.

Fredrik Svedjetun, chefredaktör Market.

Maja Florin, affärsområdeschef Di-gruppen Möten & koncept.

Läs här för mer information om tävlingen.

 

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på detaljhandeln

Välj nyhetsbrev