tisdag30 maj

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Market Awards

Panduro årets vinnare inom Barn, lek och hobby: ”Otroligt kul”

Publicerad: 19 oktober 2022, 17:29

Panduros representanter.

Foto: Pax Engström Nyström

Panduro kammar hem förstaplatsen inom kategorin Barn, Lek & Hobby på Market Awards. Stark tillväxt och egentutvecklade sortimentet var delar av juryns motivering. ”Otroligt kul”, säger Philip Mossinger, marknadschef.

Ämnen i artikeln:

Market AwardsJollyroomPanduro Hobby

Isidor Beslic

isidor.beslic@bonniernews.se


Först ut att koras som vinnare inom sin kategori var Panduro, som stod som finalist inom branschkategorin Barn, Lek & Hobby tillsammans med Jollyroom och Gävlebaserade Partykungen, som grundaren Joel Svensson nyligen sålde till brittiska Amscan International.

Vd Rickard Kemfors och marknadschefen Philip Mossinger tog emot priset på scen i Spegelhallen på Grand Hôtel i Stockholm, där Market Awards delar ut årets priser vid en middag med representanter från alla finalister.

– Det här är otroligt kul. Jag vet inte vad jag ska säga... det här blir väl lite av en sportintervju. Vi passar ju sällan in i någon specifik kategori så det här är extra roligt, säger Philip Mossinger på scenen. 

Vd Rickard Kemfors fyller i:

– Vi har arbetat mycket med köp- och kundresan och har lagt fokus på att knyta ihop de delarna, säger han.

På frågan om bolaget har gjort något dåligt svarar han:

– Det är klart man gör. Man är ju aldrig bättre än vad man var förra veckan.

Juryns motivering lyder: 

”Årets vinnare har pysslat ihop både en stark tillväxt och god lönsamhet med investeringar i expansion online utan att ge upp omsorgen om de fysiska butikerna. En intern utbildningssatsning har under året gett utdelning i form av fin tillväxt i butik. Det egenutvecklade sortiment är ett vinnande koncept som kunderna har tagit till sitt hjärta.”

Fakta. MARKET AWARDS

• Market Awards delas ut till de främsta företagen i de tio största branscherna i detaljhandeln.

• Fem områden granskas i detalj: Försäljnings- och resultattillväxt samt andra ekonomiska nyckeltal, kundnöjdhet, varumärkesstyrka och marknadsposition, innovationsförmåga och hållbarhetsarbete.

• Bolagsdata samlas in från Xtreme Insights och Better Business World Wide.

• Juryn består av:

Fredrik Lange, docent, avdelningen för marknad och strategi, Center of Retailing, Handelshögskolan i Stockholm.

Per Davidson, vd, Xtreme Insights.

Fredrik Siljelöf, analyschef Xtreme Insights.

Lina Schölin, vd Better Business World Wide.

Fredrik Svedjetun, chefredaktör Market.

Maja Florin, affärsområdeschef Di-gruppen Möten & koncept.

Läs här för mer information om tävlingen.

 

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på detaljhandeln

Välj nyhetsbrev