Håkan Lundstedt räknar med att Synsam står stadigt inför osäkra tider.
Foto: Joey Abrait/Dagens industri
Håkan Lundstedt – den motvillige patriarken: ”Det blir så mycket fokus på mig”
I Håkan Lundstedts glasögon är framtiden ljus. Synsams strävan efter miljömässigt och socialt ansvar har uppskattats av kunder och prisats av branschen. De nya satsningarna gör också företaget mer robust i den ekonomiska svackan. Det berättar vd:n i en stor intervju – som han helst ville slippa. Läs om:
✓ Varför han ville byta ut sig själv – mot tre kvinnor.
✓ Stora fördelarna att ha produktion i Sverige.
✓ Hur idén till abonnemangssuccén föddes.
✓ Dråpslaget när han var 19 år: ”Det bästa som kunde hända.”
✓ Företagskulturen som ligger bakom Synsams framgångar.
✓ Frågan han inte vill svara på: ”Jag planerar väldigt långt framåt för bolaget, men inte för mig själv.”
Annika Wilhelmson
Det var inte helt lätt att få till intervjun. Efter två inställda tillfällen meddelade Synsams kommunikationschef inför det tredje att Håkan Lundstedt vill ersätta sig själv med tre kvinnliga chefer
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 3 195 kr ex. moms (ord. pris 3 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.