onsdag7 juni

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

På nytt jobb

Tunga profilen lämnar Svensk Handel – andra avhoppet på kort tid: ”Känns naturligt”

Publicerad: 29 augusti 2022, 14:29

Mats Hedenström slutar som näringspolitisk chef för Svensk Handel i september. Foto: Pressbild

Svensk Handel tappar ytterligare en nyckelperson. ”Det är nu dags att tacka för mig”, säger näringspolitiske chefen Mats Hedenström.

Ämnen i artikeln:

Svensk Handel

Daniel Norman

daniel.norman@bonniernews.se


I augusti 2015 tillträdde Mats Hedenström som näringspolitisk chef för Svensk Handel. 

”Det har varit sju roliga, spännande men också utmanande år och jag tänker här inte minst på den pandemi som drabbade oss alla, men där handelsföretagen tillhörde de delar av näringslivet som drabbades allra hårdast”, skriver Mats Hedenström i ett inlägg på Linkedin. 

Snart tar resan slut. I september lämnar han sitt uppdrag. 

LÄS OCKSÅ: Svensk Handel inleder jakten på profilens efterträdare: ”Har byggt upp ett starkt team”

”Det känns naturligt att göra detta nu när vi förhoppningsvis kan lägga pandemin bakom oss och fokus mer kan läggas på handelns digitala omställning och hur såväl framtidens medlemmar som handelsföretag kan komma att se ut”, skriver han vidare. 

Han uttrycker att han är är stolt över vad organisationen åstadkommit under de åren han jobbat för Svensk Handel. 

”Handelns röst har verkligen har stärkts och att vi gemensamt har gjort Svensk Handel till en stark kraft att räkna med”, skriver han. 

LÄS OCKSÅ: Sofia Larsen rustar för kamp: ”Om vi ska ha en livskraftig handel måste det till riktigt bra förutsättningar”

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på detaljhandeln

Välj nyhetsbrev