Få hela storyn
Starta din prenumeration
På nytt jobb
Publicerad: 25 maj 2022, 11:54
Lotta Moos, ny centrumchef för Liljeholmstorget Galleria i Stockholm.
Lotta Moos blir ny centrumchef för Liljeholmstorget galleria. ”Som en dröm som gått i uppfyllelse”, säger hon i en kommentar.
Lotta Moos är veteran i köpcentrumvärlden. Hon har bland att varit centrumchef för Sturegallerian, Bromma Blocks och Nacka Forum. Dessutom har hon arbetat som konsult.
Nu blir hon centrumchef för Liljeholmstorget galleria i Stockholm som ägs av Citycon. Under 2020 har hon varit tillförordnad centrumchef för bolagets verksamheter i Jakobsberg och Åkersberga.
LÄS OCKSÅ: Att rädda en stad – så går det för kommunerna som vägrar externhandel
– Som konsult har jag haft många uppdragsgivare under tio år men något hände när jag kom till Citycon. Jag föll för den värme och professionalitet som finns i bolaget. Därför är det roligt att vara tillbaka, och att få vara med och påverka framtiden för ett av Stockholms mest spännande stadsutvecklingsprojekt är som en dröm som gått i uppfyllelse, säger Lotta Moos i en kommentar.
Liljeholmstorgets galleria öppnade 2019. Genom projektet RE:Liljeholmen ska ett nytt stadskvarter växa fram runt torget med kontor, hotell, bostäder, kultur och service på en yta av 70 000 kvadratmeter.
– Lottas breda erfarenheter i fastighetsbranschen och hennes ledaregenskaper blir en stor tillgång för Citycon, säger affärsområdeschef Peter Brodd.
LÄS OCKSÅ: LISTA: 60 nytänkare och innovatörer som tar handeln in i framtiden