På nytt jobb
J. Lindeberg värvar Caliroots grundare: ”Bevisat sig som framgångsrik entreprenör”
Publicerad: 9 augusti 2022, 12:52
J.Lindeberg värvar Caliroots grundare Andreas Koschnike. Som e-handelschef ska ha leda varumärkets digitala expansion.
– Andreas kommer till J.Lindeberg med allt det krävs för att utveckla varumärket i allmänhet och vår e-handel i synnerhet. Kunskap och erfarenhet inom streetwear, mode och sport, absolut. Men han har också bevisat sig som framgångsrik entreprenör, säger vd Hans-Christian Meyer i en kommentar.
2003 grundande Andreas Koschnike Caliroots, som var en av de första internationella online-destinationerna för streetwear, sneakers och livsstilsprodukter.
2020 sålde han bolaget till Footway Group och har sedan dess arbetat som varumärkeschef inom gruppen.
– Jag ser fram emot att bli en del av J.Lindeberg och få leda denna fokuserade satsningen på e-handel. Varumärket har en stark och spännande position mellan mode och sport, säger han själv i en kommentar.
Tidigare har J.Lindebergs ägare Bestseller haft det operativa ansvaret för varumärkets e-handel.
Genom rekryteringen av Andreas Koschnike samt andra organisatoriska förändringar tar J.Lindeberg själva över ansvaret för den digitala utvecklingen. I början av nästa år ska bland annat en ny sajt lanseras.