På nytt jobb
Hon blir ny toppchef hos Kronans Apotek: ”Erfarenhet där vi behöver vässa oss”
Publicerad: 8 december 2021, 09:36
Jenny Rådeström börjar hos Kronans Apotek i februari. Foto: Pressbild
Jenny Rådeström blir sortiments- och operationelldirektör hos Kronans Apotek. Hon kommer närmast från Menigo och har även en bakgrund inom Ica. ”Hon har stor erfarenhet inom områden där vi behöver vässa oss ytterligare”, säger vd Hannes Hasselrot.
Ämnen i artikeln:
Kronans Apotek1 februari börjar Jenny Rådeström på Kronans Apotek. Där får hon rollen som sortiments- och operationelldirektör.
– Vi är mycket glada att Jenny Rådeström kommer till oss. Hon tillför viktig kompetens och har stor erfarenhet inom områden där vi behöver vässa oss ytterligare. Jag ser fram emot ett gott samarbete med Jenny, säger Hannes Hasselrot i en kommentar.
Närmast kommer hon från Menigo där hon arbetat i sju år, sedan 2016 som kategori- och inköpsdirektör.
Tidigare har hon arbetat inom Ica, Faser och Orkla.
– Jag ser fram emot att börja på Kronans Apotek i en bransch med nya förutsättningar och ett starkt förändringstryck. Det ska bli spännande att leda en organisation i transformation och med ett för mig delvis nytt sortiment. Jag uppskattar att få jobba inom hälsa och läkemedel, områden som betyder så mycket för så många, säger Jenny Rådeström själv i en kommentar.
LÄS MER: Han tar över rodret hos Kronans Apotek: ”Tagit ett stort ansvar i vår turnaround”