lördag10 juni

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

På nytt jobb

Han får en nyckelroll när Meds fortsätter jakten på lönsamhet: ”Vi vill maximera potentialen”

Publicerad: 22 mars 2023, 07:40

Botan Calli är ny CRM-chef hos Meds.

Foto: Pressbild

CRM är ett nyckelområde för Meds i jakten på lönsamhet. Nu värvar nätapoteket från SAS för att kunna förstärka arbetet på det området.

Ämnen i artikeln:

MedsRekryteringApotekE-handel

Daniel Norman

daniel.norman@bonniernews.se


Botan Calli är ny CRM-chef för Meds.

– Vi arbetar kontinuerligt för att erbjuda våra kunder den bästa kundupplevelsen och värvningen av Botan Calli är ett viktigt steg i detta arbete. Vi ser fram emot att få tillgång till hans gedigna kunskap och erfarenhet internt, säger kommersiella chefen Sofia Söderqvist i en kommentar.

Botan Calli har en lång erfarenhet från flygbolaget SAS, där han bland annat varit chef för kundinsikter.

– Det är en spännande tid att kliva in i organisationen och jag ser fram emot att bidra till Meds fortsatta framgång. Det känns även otroligt spännande att komma till en utmanare i en bransch som senaste åren varit i en enorm förändring, säger han själv i en kommentar.

CRM är nyckelområde i Meds arbete med att bli ett lönsamt bolag.

– Vi vill maximera potentialen av vår stora befintliga kundbas på nära 800 000 aktiva kunder, säger Sofia Söderqvist.

LÄS OCKSÅ: Meds trycker på gasen – trots blodröda siffror: ”Vi kan växa i alla väder”

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på detaljhandeln

Välj nyhetsbrev