torsdag8 juni

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Förvärv

RNB om bolagets framtid: Kan förvärva kompletterande verksamhet

Publicerad: 4 augusti 2021, 06:24

Foto: Brothers

Klädbolaget RNB fortsätter att se över möjligheterna att drivas vidare som börsnoterat bolag.

Ämnen i artikeln:

RNB

Mikael Sydner

mikael.sydner@bonniernews.se


LÄS MER: Kunderna hittar tillbaka till Brothers – som vänt minus till plus 

Tidigare i år avyttrade RNB Retail and Brands både Department & Stores och Polarn o Pyret. I dagsläget återstår endast Brothers i verksamheten.

Nu meddelar RNB att bolaget undersöker flera alternativ för den framtida driften.

Det talas bland annat om att förvärva kompletterande verksamhet – eller sälja existerande verksamhet och förvärva ny verksamhet. 

Bolaget undersöker även möjligheten att i samband med dessa alternativ genomföra en riktad emission till aktieägarna för att inhämta nytt kapital.

”Alla alternativ som möjliggör bolagets fortsatta drift kräver dock en uppgörelse med bolagets obligations- och hybridobligationsägare”, skriver bolaget i ett pressmeddelande.

RNBs målsättning är att under andra halvåret 2021 kunna presentera en lösning för bolagets fortsatta framtida drift.

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på detaljhandeln

Välj nyhetsbrev