Förvärv
RNB om bolagets framtid: Kan förvärva kompletterande verksamhet
Publicerad: 4 augusti 2021, 06:24
Foto: Brothers
Klädbolaget RNB fortsätter att se över möjligheterna att drivas vidare som börsnoterat bolag.
Ämnen i artikeln:
RNBLÄS MER: Kunderna hittar tillbaka till Brothers – som vänt minus till plus
Tidigare i år avyttrade RNB Retail and Brands både Department & Stores och Polarn o Pyret. I dagsläget återstår endast Brothers i verksamheten.
Nu meddelar RNB att bolaget undersöker flera alternativ för den framtida driften.
Det talas bland annat om att förvärva kompletterande verksamhet – eller sälja existerande verksamhet och förvärva ny verksamhet.
Bolaget undersöker även möjligheten att i samband med dessa alternativ genomföra en riktad emission till aktieägarna för att inhämta nytt kapital.
”Alla alternativ som möjliggör bolagets fortsatta drift kräver dock en uppgörelse med bolagets obligations- och hybridobligationsägare”, skriver bolaget i ett pressmeddelande.
RNBs målsättning är att under andra halvåret 2021 kunna presentera en lösning för bolagets fortsatta framtida drift.