Förvärv
Här är siffrorna som ger Power huvudvärk: ”Kommer självklart att göra större investeringar”
Publicerad: 20 februari 2023, 12:55
Fredrik Siljelöf, analyschef på Xtreme Insight, tror att det kommer att krävas en hel del av Power för att vinna de svenska kunderna.
Foto: Daniel Norman
Få svenskar känner spontant till varumärket Power – enligt analysföretaget Xtreme handlar det om mindre än en procent. Det kan jämföras med 60 procent för Media Markt och 79 procent för Elgiganten. ”Det blir såklart en utmaning att nå upp till.”
Ämnen i artikeln:
PowerFörra veckan rapporterade Market att nordiska kedjan Power tar över Media Markts verksamhet i Sverige. Det innebär att det senare försvinner från landet och att 29 varuhus får nya
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 3 195 kr ex. moms (ord. pris 3 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.