Få hela storyn
Starta din prenumeration
Förvärv
Publicerad: 10 mars 2020, 08:53
Footway har säkrat ytterligare finansiering inför av köpet alla aktier i Sportamore. E-handlaren har ingått ett kreditavtal med Svea Ekonomi.
Läs mer: Footway vill ta över Sportamore och skapa ny onlinejätte
– Svea Ekonomi har inte bara stora finansiella resurser utan också en unik förståelse för entreprenöriellt företagsbyggande. Den europeiska e-handeln står inför en fas av konsolidering och mognad där det kommer att krävas finansiella muskler och beredskap av de bolag som är drivande i processen, säger vd och grundare Daniel Mühlbach i en kommentar.
Avtalet innebär att Footway får tillgång till ytterligare 150 miljoner kronor i finansiering i samband med storaffären.
Krediten löper över fem år och pengarna är tänkta att stärka Footways rörelsekapital i samband med uppköpet.
Sedan tidigare har Footway säkerställt 350 miljoner kronor i kaptital för att finansiera affären genom en riktad nyemission.
Läs mer: Footways vd lockas av Sportamores logistik: ”Vi vill bli ännu starkare”