måndag29 maj

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Förvärv

Budet på Ica förlängs igen – vill slippa tvångsinlösen: ”Kan ta ett halvår”

Publicerad: 11 januari 2022, 09:53

Ica-handlarnas Förbund och dess vd Göran Blomberg förlänger acceptfristen på Ica Gruppen för att slippa ta till tvångsinlösen.

Foto: Rebecka Rynefelt

Murgröna Holding förlänger accepfristen på Ica Gruppen. Här förklarar Ica-handlarnas Förbunds vd beslutet. ”Vi vill slippa tvångsinlösa aktier”, säger Göran Blomberg.

Ämnen i artikeln:

Ica GruppenIca-handlarnas Förbund

Thomas Ohlén

thomas.ohlen@bonniernews.se


Ica-handlarnas Förbund och AMF offentliggjorde 10 november 2021 ett rekommenderat bud på börsnoterade Ica Gruppen via gemensamma bolaget Murgröna Holding.

I dag kontrollerar Murgröna Holding cirka 95,5 procent av aktierna i Ica Gruppen.

– Vi är väldigt nöjda med uppslutningen, säger Göran Blomberg till Market.

Acceptdatum för budet var initialt satt till 14 december i fjol men nu förlängs det ännu en gång – till 1 februari 2022.

Syftet är enligt Göran Blomberg att ge återstående aktieägare ytterligare en möjlighet att acceptera erbjudandet.

– Vi vill ge alla möjlighet att lämna in sina aktier och undvika tvångsinlösen. En sådan process kan ta upp emot ett halvår.

Murgröna Holding förbehåller sig rätten att köpa eller träffa överenskommelser om att köpa aktier i Ica Gruppen till ett pris som inte överstiger budet på 534 kronor.

Ica Gruppen har ansökt om avnotering från Nasdaq Stockholm och sista handelsdag med aktien är 13 januari.

– Nu ser vi fram emot nästa fas inom Ica-sfären med bland annat ökad transparens i och med att vi avnoteras, säger Göran Blomberg entusiastiskt.

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på detaljhandeln

Välj nyhetsbrev