Försäljning
Rean gav klädhandeln ett lyft: ”Vi är inte bortskämda med ökningar”
Publicerad: 12 februari 2020, 06:42
Foto: Gustaf Ohlsson
Klädförsäljningen växte i januari. ”Även om det är en reamånad med låga marginaler är klädbranschen inte bortskämd med ökningar”, säger branschordförande Mikael Sandström. För skohandeln fortsatte kräftgången.
Klädförsäljningen steg med två procent i januari jämfört med samma månad i fjol om man tittar på fysiska butiker och deras e-handel mätt i jämförbara enheter och löpanade priser.
Det visar Stilindex från Svensk Handel Stil.
– Klädhandelns ökning beror till stor del på företagens e-handelstillväxt. De fysiska butikernas försäljningsökning landar på mindre än en halv procent, säger ordförande Mikael Sandström.
Desto dystrare ser det ut för skohandeln, konstaterar han. Försäljningen sjönk med 12,2 procent, jämfört med januari i fjol.
– Om man bortser från aktörernas e-handel landar siffran istället på mer än minus 14 procent. Dock var jämförelsemånaden svår då skohandeln ökade med drygt tio procent i januari föregående år, säger Mikael Sandström.