Försäljning
Prisjusterat tappade matbutikerna försäljning i juli
Publicerad: 17 augusti 2023, 05:23
Foto: Susan Berzelius
Högre matpriser gjorde att omsättningen för dagligvaruhandeln steg i juli. E-handeln fortsatte att tappa mark.
Försäljningen i dagligvaruhandeln ökade med 6,1 procent i juli, jämfört med samma månad i fjol. Det visar Dagligvaruindex från Svensk Dagligvaruhandel.
Samtidigt uppgick prisökningarna för livsmedel och alkoholfria drycker till 10,5 procent enligt Konsumentprisindex.
Prisjusterat sjönk försäljningen med 4,5 procent, konstaterar branschorganisationen.
– Prisökningstakten inom dagligvaruhandeln var lägre i juli månad än i juni och den långsiktiga trenden för livsmedelsinflationen är nedåtgående. Samtidigt finns orosmoln om fortsatt höga priser på livsmedel på grund av väderförhållandena i såväl Sverige som övriga Europa samt en fortsatt försvagad svensk krona, säger vd Karin Brynell i en kommentar till siffrorna.
Kalendereffekten för juli beräknas till -1,1 procent. Den inräknat var försäljningsökningen 7,2 procent (justerat prisökning -3,3 procent).
Försäljningen i butik steg med 6,3 procent, om man jämför juli 2023 med samma månad 2022. E-handeln däremot minskade med 0,9 procent. Dess andel av den totala försäljningen uppgick till 2,7 procent.
– E-handelsandelen var lägre i juli än under årets föregående månader, en trend som inte är ovanlig under sommarmånaderna när konsumenterna har ett mer spontant köpbeteende. E-handelsandelen i juli var i linje med motsvarande månad föregående år, säger Karin Brynell.
Av de som e-handlade kan man se att fler valde hemleverans framför hämtning i butik under sommarmånaden. De ökade med 3,8 procent samtidigt som click and collect minskade med 6,8 procent.
14 september släpps Dagligvaruindex för augusti månad.