Få hela storyn
Starta din prenumeration
Försäljning
Publicerad: 22 januari 2020, 10:05
Foto: Shutterstock
Klädkedjan MQ slopar ett långsiktigt bonusprogram för koncernledningen och satsar i stället på teckningsoptioner. Samtidigt föreslår styrelsen inför onsdagens årsstämma att bolaget skippar utdelningen till aktieägarna 2018/2019. ”Med tanke på det tuffa läget inom detaljhandeln tror vi att den här modellen kommer att ge oss mer”, säger styrelseordförande Claes-Göran Sylvén till Market.
När MQ håller årsstämma i Göteborg under onsdagseftermiddagen handlar en av punkterna på dagordningen om koncernledningens bonusprogram.
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 3 195 kr ex. moms (ord. pris 3 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.