Försäljning
Mio presterar sitt bästa halvår någonsin: ”En efterfrågechock”
Publicerad: 17 december 2020, 08:19
Mio har presterat sitt bästa halvår någonsin. ”Vi konstatera att på kort sikt har vi mött en efterfrågechock i marknaden”, säger vd Björn Lindblad.
Ämnen i artikeln:
EkonomiUnder det första halvåret på det brutna räkenskapsåret, maj–oktober, ökade Mio försäljningen med 20 procent, där försäljningen online steg med hela 84 procent och den i fysisk butik med elva procent.
Nettoomsättningen för perioden landade på 2,1 miljarder kronor.
Samtidigt har resultatet förbättrats med 80 procent och presterar ett rörelseresultat på 163,2 miljoner kronor (91,5)
– När vi gick in i pandemin visste vi inte vad vi skulle förvänta oss och vi hoppades på det bästa men planerade för det värsta, säger vd Björn Lindblad i en kommentar.
Han konstaterar att Mio mötte en efterfrågechock på marknaden vad gäller heminredning där kedjan under året tagit marknadsandelar.
– Som en direkt effekt av den starka efterfrågan har vi en svagare lagertillgänglighet än önskat och längre ledtider än normalt, säger Björn Lindblad.