onsdag7 juni

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Försäljning

Löplabbet rusar fram – och slår nya rekord: ”Nöjda även om vi vill mer”

Publicerad: 12 februari 2020, 13:44

Löplabbet förstärkt sin position som expert på löpning förra året. Försäljningen ökade med 14 procent. ”Det har varit ett succéår”, säger Marcus Wibergh, vd för ägaren Intersport.

Ämnen i artikeln:

LöplabbetSport och fritidEkonomi

Daniel Norman

daniel.norman@bonniernews.se


Läs mer: Intersport förbättrar resultatet – för andra året i rad: ”Går mot marknaden”

Löplabbet ökade försäljningen med 14 procent förra året, skriver Intersport i ett pressmeddelande.

2018 omsatte Löplabbetgruppen 82,7 miljoner kronor.

– När vi stänger 2019 konstaterar vi att vi slagit ett rekord. Vi kan inte annat än att vara nöjda även om vi vill mer, säger Marcus Wibergh i en kommentar.

Rörelseresultatet, före avskrivningar, (EBITDA) förbättrades med 6,9 procent till fem miljoner kronor.

– Vi har tagit flera initiativ för att höja kundupplevelsen ytterligare men hade aldrig nått dit vi gjort utan Team Löplabbet. Våra medarbetar runt om i Sverige skapar utan tvekan förutsättningarna för att fortsätta vår resa som sportspecialist, säger Bjarne Konig, driftschef för Löplabbet.

Löplabbet inleder 2020 med att förstärka organisationen. Bjarne Konig får en ny roll som ansvarig för marknad och e-handel.

– Vi kommer att förstärka organisationen med en ny driftchef, säger Marcus Wibergh.

Läs mer: Löplabbet spänner sina digitala muskler- vill bli lika starka på e-handel

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på detaljhandeln

Välj nyhetsbrev