torsdag8 juni

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Försäljning

Jollyroom plockar in mer kapital när Egmont utökar sitt ägande i bolaget

Publicerad: 6 augusti 2020, 04:58

Egmont utökar sitt ägande i Jollyroom genom en nymemission. Samtidigt får e-handlaren in 180 miljoner kronor i kapital. Vd:n och grundaren Ole Sauar kvarstår som majoritetsägare.

Ämnen i artikeln:

JollyroomLek och hobbyModeEkonomi

Daniel Norman

daniel.norman@bonniernews.se


Läs mer: Så ska Jollyroom lyfta sig för att nå tre miljarder: ”Flera initiativ i pipen”

Jollyroom har fyllt på kassan med 180 miljoner kronor, något som Breakit var först med att avslöja.

Detta genom en nyemission där Egmont utökar sitt ägande i bolaget.

– Vi har haft två fokus de senaste åren. Det ena är att han kapacitet nog för att växa, det andra är att samtidigt ha pengar till att utnyttja den kapaciteten. Det får vi genom emissionen, säger Ole Sauar i en kommentar till norska E24.

Han fortsätter att vara majoritetsägare i bolaget men minskar sin andel från 62,5 procent till 51 procent.

Egmont å sin sida utökar sitt ägande från 37,5 procent till 49 procent.

2019 omsatte Jollyroom 1,4 miljarder kronor – i nivå med året innan, skriver Breakit. Ett hack i kurvan för e-handlaren som haft en kraftig tillväxt i flera år.

Samtidigt gick e-handlaren från vinst på 19 miljoner kronor till en förlust på 29 miljoner kronor.

Bakgrunden till förlusten är den investering på 100 miljoner kronor som Jollyroom gjort i ett nytt robotlager i Göteborg.

Som Market kunde berätta tidigare i veckan väntas Jollyroom i år nå en omsättning på 1,8 miljarder kronor. Det långsiktiga målet är att nå tre miljarder 2023.

Läs mer: Jollyroom tänker bli störst i Europa – här är nästa steg på resan: ”Låg inträdeströskel”

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på detaljhandeln

Välj nyhetsbrev