lördag25 mars

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Försäljning

Det blev en god jul för MQ Marqet: ”Vi tog viktiga marknadsandelar”

Publicerad: 27 januari 2023, 12:18

Ingvar Larsson, vd för MQ Marqet.

Foto: Pressbild

MQ Marqet gjorde en stark julhandel. Det meddelar kedjan vd Ingvar Larsson i ett inlägg på Linkedin. ”Vi tog viktiga marknadsandelar”, säger han.

Ämnen i artikeln:

MQ MarqetDetaljhandeln

Daniel Norman

daniel.norman@bonniernews.se


MQ Marqet gjorde en stark julhandel. Det avslöjar kedjans vd Ingvar Larsson i ett inlägg på Linkedin.

– Årets julhandel innebar att vi tog viktiga marknadsandelar i Sverige. I december ökade vi försäljningen med 9,4% jämfört med föregående år, vilket kan jämföras med den svenska modebranschens ökning med 4,5%. Försäljningen ökade framför allt i våra fysiska butiker, men tillväxten fortsatte via vår egen e-handel och inte minst så nådde vi all time high i försäljningen på de europeiska marknaderna via vår återförsäljare Zalando, säger han i en kommentar.

Ingvar Larsson konstaterar vidare att 2023 kommer att bli ett präglat av lågkonjunktur och ekonomisk osäkerhet.

– Samtidigt tyder mycket på att vi senare under året får se en gradvis förstärkning av svensk ekonomi och vi ser trots nuvarande läge fram emot ett framgångsrikt 2023.

LÄS OCKSÅ: Styrkebeskedet från MQ: ”Vi säljer 46 procent mer, och gör det med lägre prisnedsättning”

Han konstaterar att hyreshöjningar på elva procent är en utmaning för MQ Marqet, liksom för många andra.

– Denna höjning sker nu baserat på inflationen i oktober månad 2022 vilket enligt min mening inte bara är en oskäligt hög höjning baserat på en exceptionellt hög inflation, utan även en mycket riskfylld och kortsiktig handling. En gemensam väg i denna exceptionella tid vore till exempel att dela på denna indexhöjning. De som gjort så förstår och visar att långsiktighet alltid vinner över kortsiktighet, säger Ingvar Larsson.

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på detaljhandeln

Välj nyhetsbrev