torsdag28 september

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Finansiella rapporter

Brothers glädjesiffra – visar vinst efter krisen: ”Vi har lämnat förlusterna bakom oss”

Publicerad: 5 juli 2023, 08:19

– Med den organisation vi har på kontoret klarar vi av att operera tio butiker till, säger Christopher Englinde.

Brothers slog till med ökad försäljning och en rörelsevinst under 2022. Detta trots ett omtumlande år. Men vd Christopher Englinde siktar högre. ”Vi ska upp på 2019 års nivåer”, säger han. Här är siffrorna för året som gick.

Ämnen i artikeln:

BrothersMode

Mikael Sydner

mikael.sydner@bonniernews.se


Brothers omsättning under 2022 landade på 377 miljoner kronor. Det är en ökning med 27 procent jämfört med kalenderåret 2021.

Vill du läsa vidare?

Starta din prenumeration.

Just nu 49 kr för 3 månader

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Överblick, fördjupning och snabb uppdatering om detaljhandeln
Nyhetsbrev som ger dig full koll på alla branschnyheter

Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.

Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 2 797 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 3 995 kr. Säg upp prenumerationen när som helst, så avslutas den efter avtalad bindningstid.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på detaljhandeln

Välj nyhetsbrev