Affärsutveckling
Nu ska Lyko bli etta i Danmark: ”Tar nästa steg”
Publicerad: 15 september 2023, 07:57
Lyko lägger i en högre växel i Danmark.
Foto: Pressbild
Lyko lägger i en högre växel i Danmark. ”Nu tar vi nästa steg”, säger vd.
LÄS OCKSÅ: Apoteken gör upp med Lyko om Market Awards: ”Hedrande”
2019 lanserades Lyko.com i Danmark. Just nu är det den marknad i Norden där e-handalren växer snabbast med en tillväxt på 82,5 procent på rullande tolv månader.
Nu lägger Lyko i en högre växel i landet genom att bred marknadsföringskampanj.
– Nu tar vi nästa steg i Danmark för att öka kännedomen om skönhetsföretaget Lyko, säger vd Rickard Lyko i en kommentar.
E-handlaren satsar på att marknadsföra sig i bred media. Lyko kommer att höras i radio, synas i olika digitala relevanta miljöer samt på folierade bussar i Köpenhamn.
– Under fyra år har vi byggt och anpassat oss lokalt för att kunna erbjuda danskarna den bästa kundupplevelsen. Det är tydligt att vi nu hittat en lucka i den danska marknaden som vi kan växa ifrån och att vi erbjuder något annat än de andra traditionella aktörerna på marknaden. Receptet är detsamma som vi framgångsrikt har använt för att öka vår varumärkeskännedom i Sverige, Norge och Finland, fortsätter Rickard Lyko.
Målet är att Lyko i framtiden ska vara danskarnas föredragna skönhetsportal.
LÄS OCKSÅ: Lykos marknadschef slutar – Rickard Lyko tar tillfälligt över rollen