Affärsutveckling
Här utmanar lågpriskedjan specialisterna: ”Ett sortiment värdigt en leksaksbutik”
Publicerad: 6 december 2022, 13:56
Lidl har över 100 leksaker i sitt julklappssortiment. Foto: Pressbild
Lidl utmanar leksaksbutikerna inför julen. ”Vi förstår att många har det lite tufft i år”, säger Oskar Hjertsäll, chef för non food.
LÄS OCKSÅ: HUI-legendarens mörka prognos: Ladda för en sista köpfest – sen slår krisen till på allvar
Lidl har leksaker i sitt sortiment året runt. Men nu – inför julen – laddar lågpriskedjan upp lite extra.
– Vi förstår att många har det lite tufft i år och därför känns det extra bra att kunna erbjuda ett sortiment värdigt en leksaksbutik, till riktigt bra priser. Det är till och med så att tomten borde titta förbi, säger Oskar Hjertsäll i en kommentar.
I sortimentet finns något för alla, slår Lidl fast. Från bebisleksaker för de minsta till spel, böcker och leksakskök för de lite äldre barnen.
LÄS OCKSÅ: HUI: Prisökningar räddar julhandeln – så mycket ökar omsättningen