Affärsutveckling
Han går sin egen väg – säljer inte sina Johnells-butiker
Publicerad: 20 september 2023, 05:52
I går stod det klart familjeföretaget Johnells får ny ägare. Men alla i familjen är inte med på tåget. Jan Thorstensson, som driver två Johnells-butiker i Stockholm väljer att skylta om.
Förutom de två Johnells-butikerna, den ena ligger i Kungens Kurva och den andra i Skärholmen, driver Jan Thorstensson även modekedjan Thernlunds – som han köpte efter dess konkurs 2020.
Den verksamhet han bedriver omsätter i dag 200 miljoner kronor och innefattar åtta butiker samt e-handel.
I går kunde Market berätta att Johnells få nu ägare i Jotunfjell Partners. Jan Thorstenssons två butiker ingår emellertid inte i affären. Han väljer i stället att skylta om dem till Thernlunds.
LÄS OCKSÅ: Stor comeback för klassiska klädbutiken: ”Dubbelt så bra, dubbelt så stor, dubbelt så ny”
– Då övriga i familjen valt att sälja sina sex Johnells-butiker utanför Stockholm är det självklara valet att låta Thernlunds-konceptet ta över verksamheterna i Kungens kurva och Skärholmen. Namnbytet till Thernlunds kommer ge stockholmarna den största multibrandkedjan i huvudstaden. Vi ser konkurrens- och synergieffekter samtidigt som kommunikationen med våra kunder i Stockholm blir mycket tydligare, säger han i en kommentar.
Namnbytet sker under våren 2024 då butikerna byggs om enligt Thernlunds koncept.
Jan Thorstensson öppnar även för att Thernlunds ska fortsätta växa genom expansion men tillägger att de stora utmaningarna ligger i lönsamhet.
LÄS OCKSÅ: Kartläggning: Branschens största konkurser – så gick det sen