Affärsutveckling
Efter sammanslagningen – så blir Cdon:s nya ledningsgrupp
Publicerad: 17 april 2023, 08:38
Fredrik Norberg.
Foto: Pressbilder
Tidigare i år blev det klart att Cdon och Fyndiq slås samman, och att Fyndiqs vd Fredrik Norberg blir vd för den nya konstellationen. Nu presenteras resten av ledningsgruppen.
LÄS OCKSÅ: Talanglistan 2023: Femtio stjärnor som tar handeln in i framtiden
I samband med Cdon:s bokslut för 2022 avslöjade även bolaget att man slås samman med Fyndiq, en handelsplats där externa aktörer säljer ut sina restlager.
Detta efter att börsnoterade Cdon redovisat ett ekonomiskt tungt 2022, med utökade förluster.
Det blev även klart att Fyndiqs vd Fredrik Norberg tog vd-stolen för den nya konstellationen, och nu presenterar det grönkantade bolaget resten av ledningsgruppen.
Här är den:
• Fredrik Norberg - vd
• Thomas Pehrsson - ekonomidirektör
• Atra Azami - IT-chef
• Kattis Åström - chef för kundupplevelse
• Niklas Öhman - produktchef
• Björn Idrén - försäljningschef
• Linda Andersson - strategichef
– Cdon är inne på en resa för att ta marknadsplats-segmentet i Norden till nästa nivå. Detta kommer att ske genom att massivt öka utbudet med rätt produkter och skapa klassens bästa kundupplevelse. Med detta i åtanke har vi definitivt rätt förutsättningar under denna ledning, som har mer än 40 års kombinerad erfarenhet av marknaden, kommenterar vd Fredrik Norberg.
LÄS OCKSÅ: Nya lågprisprofilen: ”Klart vi vill bli ledande – varför inte världsledande?”