måndag25 september

Kontakt

Annonsera

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Affärsutveckling

Det närmar sig – då gör Naturkompaniet debut i Norge

Publicerad: 21 oktober 2021, 09:17

21 oktober öppnar Naturkompaniet sin första butik i Norge. Foto: Pressbild

21 oktober öppnar Naturkompaniet sin första butik i Norge. Redan en månad senare kommer nummer två. ”Vi är otroligt glada och stolta”, säger vd Henrik Hoffman.

Ämnen i artikeln:

Naturkompaniet

Daniel Norman

daniel.norman@bonniernews.se


LÄS MER: Redo att inta Norge – mitt under pandemin: ”Naturen har aldrig varit viktigare” 

21 oktober öppnar Naturkompaniet sin först butik i Norge. Platsen är Kristiansand. Redan en månad senare, 25 november, kommer nummer två då kedjan etablerar sig i Kongsberg. 

Fler öppningar utlovas framöver, både offline och online genom en webbshop. 

– Vi är otroligt glada och stolta över lanseringen i Norge. Det finns en stor efterfrågan på miljömedvetna koncept på den norska marknaden och vi på Naturkompaniet tror att vi kan underlätta för ett hållbart friluftsliv med naturen som den största drivkraft. Vår styrka har alltid varit vår kunniga personal och en blandning av fysiska butiker och digitala kanaler. Vi etablerar nu vårt koncept i Norge på ett liknande sätt, säger Henrik Hoffman. 

LÄS MER: Veteranen ska leda kedjans intåg i Norge – då öppnar första butikerna

Dela artikeln:

Nyhetsbreven som ger dig bäst koll på detaljhandeln

Välj nyhetsbrev