Affärsutveckling
Afound har stängt samtliga butiker – så går H&M vidare med outletsatsningen
Publicerad: 4 oktober 2021, 08:01
Nu har H&M-grupen stängt alla Afounds fysiska butiker.
H&M-ägda kedjan Afound har tidigare kommunicerat att de ställer om till en digital affär. Nu bekräftar bolaget att alla butiker har stängt. ”Vi fortsätter att utveckla konceptet och stärka vår digitala position samt utvärdera ytterligare möjligheter för digital expansion”, uppger bolagets pressavdelning.
H&M har tidigare kommunicerat att deras outletsatsning, Afound, ställer om till en mer digital verksamhet. I början av augusti bekräftade H&M att samtliga kedjans butiker skulle stängas.
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Just nu 49 kr för 3 månader
Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.
Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 2 797 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 3 995 kr. Säg upp prenumerationen när som helst, så avslutas den efter avtalad bindningstid.