Nu håller vi i pengarna

10-07-08 13:57

De svenska hushållens konsumtion har mattats av kraftigt under de senaste månaderna. Det visar ny statistik. Förändringen var särskilt märkbar i juni månad. En trolig förklaring är räntorna.

Enligt Visa Europes nya Sverigeindex ligger tillväxten för andra kvartalet i år på endast 2,3 procent, att jämföra med 6,3 procent under första kvartalet.

Juni, den senaste månaden, sticker dessutom ut som månaden med lägst konsumtionstillväxt under de senaste tio månaderna.

– När räntorna nu börjar stiga finns det risk för att det kan hålla nere konsumtionsökningen, kommenterar Ylva Yngveson, Institutet för Privatekonomi på Swedbank.

– Nästan hälften av hushållen med rörliga bolån är oroliga och en del av dem planerar att dra ned på sin konsumtion det kommande året.

Indexet är baserat på svenskarnas köp och betalningar med de sju miljoner svenska Visakort som finns i omlopp och som står för en fjärdedel av hushållens totala konsumtion i Sverige.

 

 

 

Nya Market ute nu!

 

Veckans fråga
 

Tycker du att kedjornas bemötande i butikerna har blivit bättre under det senaste året?

Ja, absolut
Nej, inte ett dugg
Den är varken bättre eller sämre
 
 
 
kundernas favoriter

Sveriges 150 största köpcentrum – här är deras styrkor och svagheter

 
Het handel i juni

Fortsatt starkt i sällanköpshandeln

 
Market webb-tv

Prisat köpcentrum skapar liv i Belfast

 
Tappar kunder

Hemköp-kedjan trängs tillbaka

 
 
 
market:plus

Här loggar du in för att komma åt all kunskap på Market Plus.

Market Plus är en abonnerad del av sajten med massor av fakta och analyser.
Läs mer om Market Plus.

Annons: