Annons:

 
 

Nu blir Facebook en shoppingdestination

09-08-05 08:32
close
loading

Kedjan 1-800-Flowers har öppnat en butik på Facebook. Fler butiker kommer att öppna den närmaste tiden enligt företaget som utvecklat tekniken.

Det har börjat dyka upp nya sofistikerade e-handelslösningar på Facebook. Analytiker tolkar det som ett tecken på att nätverket är på väg att bli en stor shoppingdestination.

Anledningen är att den amerikanska blomsterhandlarkedjan 1-800-Flowers förra veckan öppnade en ”butik” på Facebook. Användarna kan köpa och skicka blommor via tjänsten.

Enligt Finacial Times förväntas åtminstone 20 liknande butikslösningar öppna de kommande två månaderna.

Sucharita Mulpuru är e-handelsnalytiker på Forrester Research. Hon anser att det här är ett tecken på att Facebook nu går in i en ny fas som shoppingdestination.

– Det är en enorm plattform med möjligheter att nå fler konsumenter, säger hon.

Facebook har i nuläget drygt 250 miljoner användare. 

 

Kommentarer

 

# 01 Körkort för ehandel?.....

Intressant, men hur många klantarsel och skojare kommer att öppna en Facebook-butik? Ett billigt media för att tjäna pengar!!! Nej det kommer återigen att bli problem som vi ser på ex. Blocket idag. Om det företag som säljer tekniken kan certifiera butikerna, ja då snackar vi spännande marknadsföring som man även med fördel kan koppla till Linkedin, YouTube och bloggvärlden.

2009-08-05, 14:02 | OnTheTopOfLife...

Skriv kommentar

Rubrik:
Namn:
   
 

 

 

close
loading

Nya Market ute nu!

 
Sveriges största köpcentrum
close
loading

Sveriges bästa shopping – här är hela rapporten

 
Perfekt kundservice
close
loading

Säljskolan: Så blir du bäst på att möta kunder

 
Veckans fråga
 

Hur vill du helst betala i framtiden?

Med kontanter
Med kort som i dag
Med kontaktlösa kort
Med mobilen
 
 
 
Jättelyft i handeln
close
loading

Sport och skor stack ut i starkt februari

 
Handelns hetaste
close
loading

Stor studie: Så här tycker folk om din butikskedja

 
 
 

Annons: